Új, azaz 2020 júliusában megjelent videók a YouTube-n a hajdani, azaz a 80-as évekbeli magyar underground zenekarok (és azok tagjainak) közreműködésével. A sorozat/gyűjtésem eddigi részei itt vannak. 25 videó (és egy playlist) került bele ebbe a válogatásba.
1 – Kezdjük a korszak egyik nagy slágerével a Bizottság Szerelem c. eposzával. A Beatrice 40. születésnapi nagy szabásu koncerten, 2018-ban, Wahorn Andrást kísérték ezzel a dallal.
2 – 6 – Vető János, művésznevén NahTe, igen aktív volt ebben a hónapban. Kozma György-gyel tartott “Esti mese – Elektromatiné” c kiállítás megnyitója két változatban is fent van: az egyik 49 és a másik 43 perces.
Ha rövidebb darabokra vágysz tőle a Szentbékkála-i műsorból akkor ajánlom Víg Mihállyal közösen előadott “Ó Serenella”-t vagy a “Rovásírásos”-t. Esetleg Ada Ortega Camara-val közös dalának egy részletét, a “Come close to me”-t.
7 – A júniusban elhunyt Najmányi László emlékére MZSA felrakott egy két és fél perces klasszikust tőle: Jönnek az óvodások.
8 – Feltöltött egy ritka, 1982-es, Kontroll Csoport felvételt is: “Rock and Roll kamikaze”
9 – Júliusban volt VHK koncert is így persze, hogy felkerült egy részlete, a “Annyi, annyi érzés”.
10 – 13 – A témánál maradva: Hubert Karkovics felnyomott 4 Vágtázó Csodaszarvas, számot. Egyet 2007-ből, Tengertánc, és hármat 2016-ból: a “Vágtázó Lovak Ünnepeé”-nek két változatát (Szekszárdról illetve a budapesti Fonóból és az Örömtüzek-et.
14 – A Vágtázokkal egyszer (?) fellépett a Yukban a Niskende Tewtär nevű zenekar. Ennek egyik alapító tagja Vály Sándor volt. Ő most felrakta egy korai, 1988-as 20 perces kazettája anyagát a YT-ra.
15 – 17 – A Petőfi TV Akusztik teljes, 55 perces adása fent van Müller Péter Sziámi AndFriends-zel. És két szám külön is: Katasztrófa (Másik Jánossal) és Cseh Tamás Budapestje.
(+ egy playlist: Müller Péter Sziámi a napidal sorozata is ment tovább, Az első júliusi szám a 067-as és az utolsó a 095-ös volt. )
18 – 20 – Az Európa Kiadótól egy 2018-as felvétel (Szabadíts meg, Mocskos idők) és két idei (Jó lesz, Mocskos idők/Helló Baby) került elő.
21 – Ha lehet hinni ennek az interjúnak akkor a Tereskova “Száll az űrhajó” c. száma 1988-as:
22 – A 2. Műsor “Ha űrhajós leszek”-je talán egy évvel korábbi. (Ezt is és az előzőt is Papp Tamás rakta fel a People & Focus sorozatában.)
23 – Pajor Tamás (ex-Neurotic) Amen-jen az “Ön táncoljon” koncertváltozatát rakta fel a csatornájára.
24 – 25 – Az utolsó két videó nem tartozik szorosan bele a poszt tematikájába de nem tudtam őket kihagyni. Dj Palotai nagy koncertre járó arc volt a 80-as években bár zenei munkássága kicsit később kezdődött. Itt egy 5-perces részlete egy idei Kobucis buliból.
Szilágyi Lenke pedig az ország egyik legjobb fotósa, filmeken és színházakban is szokott dolgozni. “Végigfotózta a 80-as évek szinte teljes magyar undergroundját.” (Forbes) Most nyílt egy (2022 decemberéig megtekinthető) kiállítása Posztszovjet címmel az 1990 és 2002 közötti fotóval. Ennek 10 perces virtuális megnyitóját Kukorelly Endre tartotta.